About the
School
Admissions &
Financial Aid
AcademicsFacultyClinicsPublic
Service
StudentsCareer
Development
News & EventsAlumni
& Giving
Make a Gift
Students

2012 Recipients of Honors, Prizes & Awards

RU Seal

SUMMA CUM LAUDE 

Zhiqiang Liu*
Don Y. Shiman*
Joseph Christopher Sipley*
Jonathan Lee Wilberscheid*

MAGNA CUM LAUDE 

John Casimir Burzynski*        Zachary Nathan Klein*
Shane Thomas Calendar*        Jonathan T. Kwok* 
Andrew Gimigliano* Bryan John Schnedeker*
Kathy-Jo Brown Hayden* Cara J. Soffer*
Jack Chi Hwang* Hillel D. Weiss*


CUM LAUDE 

Steven Augustine Andreacchi     Robert E. Mulligan, Jr.
Jessica N. Baker     Derek William Orth
Elizabeth Ann Cervenak     Timothy A. Pedergnana
Kelly Elizabeth Cruze     Sean M. Peppard
Ione Kristy Curva*     Erin K. Phalon
Timothy C. D’Arduini*     Amy Prisco Quinn*
Alexander Fishbane     Kavita Ragavan
Jeremy Jacob Friedman     Danielle Alyson Rubin
Michelle A. Han     Jordan Samuel Rubin
Mark Shaw Heinzelmann*     Sophia Schepitsky 
Robert Edwin Hylas* Brandon Todd Schurter
Yonggang Ji Jessica Leigh Selecky*
Martin Richard Kafafian Susan Carol Sharpe
Robert Joseph Klecha* Deepak Gerard Suresh
Andrew Matthew Kuntz* John Michael Viera
Jason LaMarca Philip Southgate Voss
Ronald Joseph Mangiacapra Jeremy Lincoln Zacker*
Christopher M. Martin*
 
*Elected to the Order of the Coif


PRIZE AND AWARD RECIPIENTS 
Mark Shaw Heinzelmann   Justice Henry E. Ackerson, Jr. Prize
This prize is awarded to the student who has most distinguished himself or herself in the area of legal skills.
Priya Patel ABA/BNA AWARD FOR EXCELLENCE – HEALTH LAW
This award is given to honor superior academic performance in the area of health law.
Jonathan T. Kwok ABA/BNA AWARD FOR EXCELLENCE – INTELLECTUAL PROPERTY LAW
This award is given to the student demonstrating the highest academic achievement in the area of intellectual property law.
Robert E. Mulligan, Jr. ABA/BNA AWARD FOR EXCELLENCE – LABOR & EMPLOYMENT LAW
This award will be presented to the student with the highest academic achievement in the fields of labor and employment law.
Guillermo Carlo Artiles ALI-ABA SCHOLARSHIP & LEADERSHIP AWARD
This prize is awarded to the graduate who best represents a combination of scholarship and leadership, the qualities embodied by the ALI-ABA parent organizations, the American Law Institute and the American Bar Association.
Timothy C. D’Arduini
Andrew Gimigliano
ALUMNI SENIOR PRIZE
This prize is awarded to the graduating senior exhibiting the greatest achievement during his or her entire law school career, and who has the greatest promise as a future member of the legal profession.
Shera E. Knight THE AMERICAN ACADEMY OF MATRIMONIAL LAWYERS AWARD
This award is sponsored by the New Jersey Chapter of the American Academy of Matrimonial Lawyers and is given to the student who has shown the most aptitude in Family Law.
Jonathan Lee Wilberscheid THE AMERICAN BANKRUPTCY INSTITUTE MEDAL OF EXCELLENCE
This prize is awarded to the student who most excelled in the area of bankruptcy studies.
Christopher M. Martin THE FRANK AND MARILYN ASKIN AWARD FOR EXCELLENCE IN CLINICAL STUDIES
This prize is awarded by the law school clinical faculty to the student who, over the course of their legal education, has demonstrated an extraordinary commitment to the clients of the Rutgers Law School Clinics and to the principles and values of clinical legal education.
Katharine Fletcher THE ALLAN AXELROD PRIZE
This prize was established to recognize the immense commitment by Professor Axelrod to Rutgers Law School, and is given to the student with the best grades in Commercial Law.
Isabel Deway Chou THE CLINICAL LEGAL EDUCATION ASSOCIATION (CLEA) AWARD
This prize is awarded for excellence in clinical fieldwork based on the high quality of representation provided to clients and for exceptionally thoughtful, self-reflective participation in an accompanying clinical seminar.
Zhiqiang Liu THE ANTHONY ENGELBRECHT PRIZE
This prize is awarded annually to the graduating student who attains the highest average in his or her final year.
Shane Thomas Calendar MORRIS GANN PRIZE IN EVIDENCE
This prize is given to the member of the graduating class having the best grade in Evidence.
Timothy R. Oberleiton LEONARD GARTH ADVOCACY AWARD
This award is given to the student who has shown the most promise as an appellate advocate.
Adrienne Victoria Hawkins
Brian Patrick Matthews
MYRON HARKAVY PRIZE
This prize is awarded to the member of the senior class showing the most promise as a trial lawyer.
Bryan John Schnedeker CHIEF JUSTICE RICHARD J. HUGHES PRIZE
This prize is awarded to the graduating student who has achieved the best record in the New Jersey Practice course.
Jeffrey Y. Chang ELI JARMEL MEMORIAL PRIZE
This prize is awarded to the student who demonstrated the greatest interest and proficiency in public interest law.
Zhiqiang Liu THE PHILIP KRAVITZ MEMORIAL PRIZE
This prize is awarded to the part-time student with the highest academic average.
Joseph Christopher Sipley    A. HARRY MOORE PRIZE
This prize is awarded to the student with the highest grades for his or her entire three years.
Michelle A. Han G. A. MOORE, JR., PRIZE
This prize is awarded to the student who has done distinguished work in the field of equal employment opportunity law. It was donated by Mr. Moore, a participant in a symposium held in 1975 at the law school to celebrate the tenth anniversary of the Civil Rights Act.
Laura A. Marchini NATIONAL ASSOCIATION OF WOMEN LAWYERS AWARD
This prize is given to the student showing the greatest commitment to women’s issues.
Joslyn Sanders NEW JERSEY BAR FOUNDATION STREET LAW PRIZE
This prize is awarded to the student who has demonstrated the greatest interest in the success of the Street Law Program.
Ione Kristy Curva CAROL RUSS MEMORIAL PRIZE
This  prize is awarded to the student who has best demonstrated a commitment to and a record of distinction in promoting women’s rights through the law
Harry Stephen Jackson III
Ronald Joseph Mangiacapra
Jordan Samuel Rubin
Don Y. Shiman
Philip Southgate Voss
RUTGERS OUTSTANDING SCHOLASTIC ACHIEVEMENT AWARD
This prize is awarded to the students selected for overall scholarly achievement in four areas of law, and for outstanding scholarly publication.
Jordan Samuel Rubin
Stephanie A. Sgambati
NATHAN N. SCHILDKRAUT AWARD
This prize is awarded to the student who most excels in appellate advocacy.
Timothy A. Pedergnana H. THEODORE SORG PROPERTY PRIZE
This prize is awarded to the student with the highest average in Property.
Joseph Christopher Sipley SAUL TISCHLER MEMORIAL PRIZE
This prize is presented to the student with the highest average over the entire three years in law school.
Brandon Todd Schurter MIRON M. WALLEY MEMORIAL PRIZE
This award is given to a graduating student who has excelled in course work in the area of Real Estate transactions
Erin K. Phalon KENNETH G. WOLFSON LAND USE PRIZE
This prize is awarded to the graduating student showing the greatest interest and scholarship in the field of land use law.
John Casimir Burzynski
Erin K. Phalon
JUDGE J. SKELLY WRIGHT PRIZE
This prize is awarded to the student who has done most for civil rights, civil liberties, and human affairs.

 

PRO BONO AWARD RECIPIENTS
David Acosta Suzanne Jennifer Hoyes Timothy A. Pedergnana
Stephanie Rochelle Bernstein Ralph Humphrey Erin K. Phalon
Michael James Bittoni Nicole A. Hunter Hien T. Pham
Michelle Ciatta Browne Robert Edwin Hylas Tracy L. Pho
Innis Brandon Buggs Nicole Lynn Johnson Adriane Elizabeth Price
John Casimir Burzynski Jennifer Kay Judd Shameeka E. Quallo
Devon H.M. Caldwell Dorothy J. Kenney Kavita Ragavan
Eric Lin Chen Eugene Kirman Nkosi Remy
Isabel Deway Chou Shera E. Knight Keith Patrick Ronan
Chase Joseph Craig Andrew Matthew Kuntz Jordan Samuel Rubin
Kelly Elizabeth Cruze Karina Levitan Joslyn Sanders
Amanda Mariel Curley Igor B. Litvak Sophia Schepitsky
Ione Kristy Curva Matthew Blake Lun Daniel A. Schilowitz
Timothy C. D’Arduini Anthony Randolph Mapp Jaime Michele Segal
Elizabeth Ann Davies Laura A. Marchini Suzanne Kay Seliskar
Nicole D. Finnie Awinna Martinez Susan Carol Sharpe
Daniella Fischetti Danielle P. Mastropiero Devoia Nicole Stewart
Taryn Elizabeth Fucci Samantha J. Mendenhall Anna C. Sweeney
Thomas Alfred Gallo Ivan J. Mendizabal Brian J. Yarzab
Rakan Fuad Ghubej Kate Marie Murray Aihong You
Adrienne Victoria Hawkins Sainabou M. Musa Jeremy Lincoln Zacker
Cathy Ho Kathy Iliana Oviedo Boris Zaydel
Benjamin J. Hochberg Nayan Surendra Panchal